Historia Kawy - Podróż kawy ślimaczym Tempem

Historia Kawy

Podróż Kawy Ślimaczym tempem


   Kawa w Europie pojawiła się bardzo późno. Biorąc pod uwagę to, że z jej możliwości korzystali już Etiopczycy w I tysiącleciu p.n.e., śmiało można stwierdzić, że zbliżała się do nas ślimaczym tempem. W końcu jednak, podczas swojej podróży po Bliskim Wschodzie, usłyszał o niej niemiecki botanik Leonard Rauwolf. Był to rok 1573. Rauwolf w celu odkrycia nowych ziół i lekarstw wybrał się do Turcji. Tam znalazł wiele interesujących towarów i poznał ciekawe tureckie zwyczaje. Wszystko dokładnie opisywał aż w końcu trafił na czarny napój, który spożywała tamtejsza ludność. Zwrócił uwagę na pozytywny wpływ napoju względem dolegliwości żołądkowych. Dokładnie stwierdzenie kiedy kawa pojawiła się w Europie, może być trudne. Z zapisków Leonarda wiemy, że był to XVI w.

   Pierwszą kawiarnie w Królewskiej Anglii otworzono w 1650 roku w Oksfordzie. Z kolei we Francji kawa pojawiła się dopiero w 1644 roku. Kawa zyskiwała też popularność w Ameryce Północnej i w ten sposób otwarto w 1670 roku pierwszą kawiarnie w Bostonie.  


Na zdjęciu powyżej widać pierwszą kawiarnię w Wielkiej Brytanii.


   W 1683 roku po zwycięstwie pod Wiedniem, Jerzy Franciszek Kulczycki założył pierwszy Kafehauz w stolicy Austrii. Przyczynił on się bardzo mocno do spopularyzowania picia kawy z mlekiem i cukrem. Do dnia dzisiejszego działa najstarsza kawiarnia w Europie zachodniej, znajdująca się w Salzburgu. Nazywa się Cafe Tomaselli.


   W XVII i XVIII w. kawę zaczęto uprawiać. Największe plantację tworzyły największe potęgi kolonialne tj. Anglia, Francja, Holandia. W 1658 roku pierwszą plantację założyli Holendrzy, najpierw na Cejlonie, by chwilę później rozszerzyć ją na Jawe. Popularność plantacji bardzo szybko się rozprzestrzeniła się na cały Archipelag Sundajski. Francuzi swoje pierwsze kolonie otwierali na Martynice.


 Znalezione obrazy dla zapytania Plantacje kawy


   Nasiona kawy wraz z sekretem ich parzenia były szczelnie strzeżone, a wszystko po to, aby w 1719 roku wykradli ją Portugalczycy, którzy założyli pierwsze plantacje w Brazylii. Z czasem kraj z południowej Ameryki stał się największym producentem kawy na świecie. Wszystko się zmieniło dopiero pod koniec XX w. głównie za sprawą polityki utrzymania wysokich cen. Dzięki temu otworzyły się drzwi dla takich państw jak Kolumbia, Gwatemala czy Indonezja. Produkt, który był luksusową używką stał się do 1800 roku powszechnie dostępnym napojem. Do dnia dzisiejszego z pewnością mało kto wyobraża sobie dzień bez poranka przy świeżej pachnącej kawie.


   Dzięki za przeczytanie artykułu. Jeśli chodzi o prowadzenie bloga, dopiero raczkujemy, ale wciąż staramy się poprawiać efekty naszej pracy. :) Z czasem na pewno nabierzemy jakości, jak nasza kawa!

Miłego dnia życzę wszystkim i zapraszam za tydzień, gdzie przedstawię ostatni artykuł z serii „Historia Kawy”. 

Twoje zakupy

Zakupy razem:

0.00 PLN